Erasmus Plus Wyróżniony

poniedziałek, 05 marzec 2018 20:12 Programy Erasmus
(0 głosów)

Nauczyciele Zespołu Szkół nr 2 w Ciechanowie od lipca 2017r. do lipca 2019r. realizują projekt pt.: „Szkoła Europejczyków- uczy i motywuje do działania” w ramach programu Erasmus Plus.
Projekt polega na zorganizowaniu wyjazdów nauczycieli na kursy zagraniczne, zdobyciu ciekawych doświadczeń, poznaniu innowacyjnych metod pracy, a następnie wprowadzeniu nowych umiejętności w pracy pedagogicznej w szkole.

W ferie zimowe, w styczniu 2018r., pięcioro nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących (matematyki, fizyki, historii, przedsiębiorczości i j. niemieckiego) przebywało w Carlow w Irlandii na kursie pt.:„Teacher Placement”.

Nauczyciele uczęszczali na kurs języka angielskiego w szkole językowej „English Language Ireland”, a także prowadzili obserwację zajęć w dwóch szkołach ogólnokształcących „Presentation College” i „St. Leo’s College”.

Kurs był ciekawym doświadczeniem. Nauka języka angielskiego w międzynarodowych grupach z native speakerem dostarczyła nie tylko ogromnej wiedzy językoznawczej, ale i kulturoznawczej.

Nieoceniona była również praktyka zdobyta w irlandzkiej szkole, dokładne poznanie systemu szkolnictwa, codzienne rozmowy z nauczycielami i uczniami. Szkoły w Polsce i w Irlandii różnią się od siebie. W szkole irlandzkiej uczniowie noszą mundurki, szkoła średnia trwa 5-6 lat, jest jakby połączeniem naszego gimnazjum i liceum, programy nauczania z wielu przedmiotów są mniej obszerne niż w Polsce, większą wagę przywiązuje się do zajęć praktycznych niż teoretycznych. Tamtejsze szkoły są lepiej wyposażone technicznie niż nasze. „To co nas łączy to pasja w wykonywaniu zawodu nauczyciela, młodzież chętna do podejmowania nowych przedsięwzięć, otwartość i kreatywność w zdobywaniu nowych doświadczeń”- mówi koordynator projektu Wioletta Ostrowska-Żerek.

Oprócz zajęć merytorycznych czas spędzony w Irlandii wypełniały również wycieczki krajoznawcze. Nauczyciele zwiedzili Carlow i okolice, a także stolicę Irlandii- Dublin. Największe wrażenie zrobiły na uczestnikach kursu wizyty w średniowiecznym zamku w Kilkenny, miasteczku oddalonym 40 km, a także Trinity College, uniwersytet w Dublinie z 1592r. ze słynną biblioteką, w której można obejrzeć manuskrypt czterech Ewangelii z VIII w.n.e. zapisany po łacinie.

„Dwa tygodnie spędzone w Irlandii to niesamowita przygoda, uświadomienie sobie, że czasami proste rozwiązania mogą znacznie usprawnić pracę nauczyciela. To czas nawiązania nowych znajomości, wymiany ciekawych doświadczeń, nauka tolerancji i otwartości na inne języki i kultury. Każdemu nauczycielowi polecamy uczestnictwo w tego typu kursie. To cenne, pedagogiczne doświadczenie, które z pewnością wpłynie na podniesienie jakości pracy naszej szkoły”- podsumowała koordynator projektu.

Wioletta Ostrowska-Żerek

Czytany 978 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 05 marzec 2018 20:30
administracja

Sekretariat Zespołu Szkół nr 2 w Ciechanowie